Rusko mocné i bezmocné – výstava fotografií

Výstava fotografií Dany Kyndrové Rusko mocné i bezmocné vzniká jako jedno ze zamyšlení nad Ruskem současnosti a minulosti v rámci projektu StředověC JinaX v Kontextech.

Slavnostní vernisáž proběhne 27. září 2023 v 18.30 v prostorách Institutu Paměti národa v Brně. Ke shlédnutí budou fotografie na tomto místě až do 31. října. Výstava doplňuje publikaci Ruský imperialismus: Umění, věda a náboženství ve službách režimu (1801-2023), jejímž autorem je vedoucí Centra raně středověkých studií, kunshistorik profesor Ivan Foletti.

Jako kurátory výstavy si profesor Foletti přizval své studenty. Z autorčina archivu vybrali kromě fotografií použitých v knize také další obrázky, které dokonale ilustrují nejen téma knihy, ale i nálady Ruska od 70. let 20. století, kdy fotografka začala tuto zemi dokumentovat.

Paměť národa příběh Dany Kyndrové zpracovala a uložila ho do svého archivu společně s dalšími výraznými osobnostmi z českého prostředí. Proto byl jako adekvátní prostor pro tuto výstavu vybrán právě nově vzniklý brněnský Institut Paměti národa.

Vydání knihy Ruský imperialismus a organizace této výstavy jsou prvními výstupy projektu StředověC jinaX v Kontextech, ve kterém se setkávají aktivity Centra raně středověkých studií při Semináři dějin umění Masarykovy univerzity a Kontextů humanity.

Institut Paměti národa, Radnická 10, Brno
Středa 27. 9. 2023 v 18.30
Vstup zdarma