Blízký východ a Sýrie: náboženství, politika, dějiny

Seminář se z vážných technických důvodů neuskuteční. Vzhledem k blížícímu se konci školního roku neplánujeme náhradní termín. Omlouváme se všem přihlášeným a děkujeme za pochopení.

Semináře připravujeme ve spolupráci s Univerzitou Pardubice. Jsou určeny přednostně učitelům středních škol. Seminář Blízký východ a Sýrie měl proběhnout v úterý 31. května 2022 od 13:00 do 16:15 v pardubickém Divadle D29 a online na platformě YouTube.

Hosté: prof. PhDr. Eduard Gombár, CSc. a PhDr. Miroslav Belica

Na seminář bude se můžete přihlásit zde.

Linka k online připojení na YouTube.

Více informací v Pozvánce.

Zde najdete Plakát.

Anotace:

Eduard Gombár: Islám a jeho vliv na Blízkém východě v průběhu půl druha tisíciletí

  • Islám jako monoteistické náboženství, komparace s judaismem a křesťanstvím, základy islámské věrouky.
  • Klasický islámský vojensko-politický univerzalismus, sunnitský chalífát a šíitský imámát, tradiční geopolitika a džihád.
  • Střet s Evropou: „Východní otázka“ a „Velká hra“ a reakce islámského světa: modernizace a reformy podle evropského vzoru, nacionalismus, vojenské převraty, autoritativní režimy a demokratizační procesy.
  • Islámský fundamentalismus (Muslimské bratrstvo) a islamismus (al-Qá´ida, Islámský stát, hnutí Tálibán) ve snaze obnovit klasický vojensko-politický univerzalismus.

Miroslav Belica: Moderní Sýrie

  • Geopolitická a nábožensko-etnická specifika Syrského regionu na křižovatce mezi třemi kontinenty.
  • Společenská a politická charakteristika tradičních obchodně statkářských sunnitských elit v Damašku a Halabu a emancipace venkovských elit prostřednictvím armády.
  • Arabský nacionalismus a baasistické hnutí, vojenské převraty a menšinový alavitstký režim generála Háfize al-Asada (1970-2000) a jeho syna Baššára al-Asada (od 2000).
  • Dlouhodobé vztahy Československa se Sýrií v obchodní a politické oblasti a role českého zastupitelského úřadu v období občanské války.

Další semináře Kontextů humanity najdete zde.